Praleisti navigacijos meniu

Šeimos Santykių Institutas

In English

2015-06-18. Vaikų ir jaunimo darbuotojos iš Lazdijų dalinosi savo įspūdžiais iš mokymų

Darbas su vaikais ir jaunimu, linkusiais rizikingai ar iššaukiančiai elgtis, yra kupinas emocinės įtampos ir įvairiausių jausmų. Lazdijų viešosios bibliotekos jaunimo centro vyresnioji bibliotekininkė darbui su jaunimu Agnė Bieliauskaitė, Aštriosios Kirsnos padalinio vyresnioji bibliotekininkė Jolita Krokininkaitė  ir Socialinių paslaugų centro socialinė darbuotoja Raminta Mitrikevičienė dalyvavo kvalifikacijos kėlimo mokymuose, organizuotuose įgyvendinant projektą „VDC, VDC su AJE, AJC darbuotojų ir savanorių kompetencijų kėlimas“,  Alytuje. Ši projektą remia Europos Ekonominės Erdvės finansinio mechanizmo 2009-2014 periodo programa LT05 „Rizikos grupės vaikai ir jaunimas“ Lietuvoje. Mokymus vedė kompetentingi Šeimos santykių instituto specialistai: vaikų psichologai, socialiniai darbuotojai ir šeimos psichoterapeutai.

Šeimos santykių instituto parengta mokymų programa remiasi įstaigos darbuotojų daugiau negu dešimties metų psichosocialinio darbo su vaikais/jaunimu ir jų šeimomis patirtimi vadovaujantis sistemine, prisirišimo ir psichodinamine teorijomis.

Pasak mokymų programos lektorių, yra nemažai mokymų apie darbą su vaikais ir jaunimu, tačiau žinių įgijimas yra tik pirmas žingsnis. O sekantis žingsnis turėtų būti gebėjimas susieti žinias su kontekstu ir asmenine patirtimi.

Mokymų metu dalyvės mokėsi suprasti, kodėl tėvai apleidžia savo vaikus ir kaip tai juos paveikia; įvertinti rizikingas situacijas; kaip sukurti saugią ir palankią aplinką, kad vaikas ar jaunuolis galėtų atsiskleisti; kodėl vaikas ar jaunuolis iššaukiančiai elgiasi ir kaip su tuo tvarkytis. Buvo kalbama apie tai iš žmogaus raidos perspektyvos, gilinamasi  į save ir keičiantis patirtimi, atskleidžiant santykio reikšmę visuose raidos aspektuose. Darbuotojos mokėsi susieti darbo, asmeninės patirties ir teorines žinias. Darbuotojų sustiprinti gebėjimai ir įgytos žinios padės joms taikyti konkrečius darbo su vaikais ir jaunimu metodus praktikoje, atsižvelgiant į kontekstą ir susiejant savo asmeninę patirtį su teorinėmis žiniomis, kas leis sukurti vaikams ir jaunimui palankią ir saugią aplinką ugdytis. Mokymai taip pat padėjo darbuotojoms labiau pažinti save, įsivertinti savo galimybes, atpažinti vaikų ir jaunuolių elgesio priežastis, o tai padės pagerinti darbo kokybę dirbant savo įstaigose.

Jolitos nuomonė: ,,Šie mokymai labai naudingi ir pačiai sau, įgytos žinios labai pravers dirbant su vaikais, jaunimu ir suaugusiais. Nes labai dažnai tik kaltiname kitus, kad elgiasi netinkamai, o dėl kokių priežasčių, net nepagalvojame. Dažnai tai būna įgytos traumos vaikystėje, kurios lydi žmogų visą gyvenimą. Mokymų metu sužinojau daug apie vaikų raidos etapus, prieraišumą, agresyvaus elgesio priežastis. Tai man labai padės bendraujant su žmonėmis darbe ir asmeniniame gyvenime.“

Raminta sakė: ,,Mokymuose sužinojau, kaip padėti vaikui stiprinti savitvardą ir mokytis laikytis ribų. Padėti ugdyti moralinę atsakomybę, mokyti vaikus stebėti savo emocines būsenas, atpažinti ir įvardinti savo jausmus. Dalyvavimas mokymuose buvo man svarbus kaip darbuotojai, nes supratau, jog tam, kad padėčiau vaikui, turiu dirbti su visa šeima.“

Agnė džiaugiasi dalyvavusi mokymuose: ,,Mokymai iš tiesų buvo sistemingi, įgijome ne tik teorinių, bet ir praktinių žinių. Gilinomės į jaunų žmonių problemas ir radome jų sprendimo būdus. Teko susipažinti ir daug bendradarbiauti su kitų miestų ir miestelių darbuotojais. Rekomenduočiau šiuos mokymus visiems su jaunuoliais dirbančiais žmonėms.“

Straipsnis publikuotas savaitraštyje ,,Dzūkų žinios" Nr. 24 (8223). 

Psichologinė pagalba internetu

Skype
This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net) Įveskite raidės iš paveiksliuko.