Praleisti navigacijos meniu

Šeimos Santykių Institutas

In English
Naujienos

„Pakartotinai susituokusios šeimos: iššūkiai tėvams ir vaikams“

Skyrybos yra viena iš didžiausių nelauktų ir nepageidaujamų permainų šeimos gyvenime. Nors pagal tradicinę sampratą skyrybos yra vertinamos kaip šeimos suirimas, tačiau tai neišvengiama šiuolaikinės socialinės tikrovės apraiška – apie 50 proc. santuokų Lietuvoje išyra. Skyrybos paveikia visą šeimą, pakeičia jos struktūrą – dalis tėvų lieka vieniši, kiti kuria pakartotinas santuokas. Šie pokyčiai yra nemenkas iššūkis tėvams ir vaikams, gali sukelti nepageidaujamų pasekmių.

Ar reikalinga pagalba šeimai padedant jai išgyventi skyrybas? Kam, kada ir kodėl? Kaip padėti vaikams, kurių tėvai gyvena skirtinguose namuose? Ką reiškia vaikui augti su patėviu ar pamote? Siekiant atsakyti į šiuos ir panašius klausimus 2016 m. balandžio 6–8 dienomis Šeimos santykių institute vyko diskusija ir mokymai tema „Pakartotinai susituokusios šeimos: iššūkiai tėvams ir vaikams“. Dvišalio fondo dėka turėjo galimybę atvykti lektorė Valgerður Halldórsdóttir iš Islandijos (socialinė darbuotoja, mediatorė, knygos „Who is in the Family? Divorces and step relations“ autorė, „Pakartotinai susituokusių šeimų“ asociacijos Islandijoje įkūrėja ir prezidentė). Renginyje dalyvavo Šeimos santykių instituto ir kitų institucijų specialistai, dirbantys su vaikais, jaunimu ir šeimomis. Šios veiklos įgyvendinamas finansuotas Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo programos „Rizikos grupės vaikai ir jaunimas“ dvišalio fondo veiklos lėšomis.

Susitikimo metu lektorė pabrėžė, kad visuomenė vis dar abejinga pakartotinai susituokusių šeimų ypatumams. Nėra įprasta garsiai kalbėti, kad pakartotinai susituokusioms šeimoms ir jų šeimos nariams tenka susidurti su papildomais iššūkiais:  „priklausau šiai šeimai ar nepriklausau“, kylantys lojalumo konfliktai, daug vienu metu vystančių pokyčių, tvarkymasis su netektimi, naujos šeimos kultūros sukūrimas, santykiai su buvusiais sutuoktiniais. Taip pat lektorė dalinosi patirtimi, ką svarbu žinoti specialistams, dirbantiems su pakartotinai susituokusiomis šeimomis, jose augančiais vaikais ir jaunimu. Dažnai, žinant šių šeimų vystymosi dinamiką, galima lengviau padėti šeimos nariams, priimti, atpažinti ir įveikti kilusius sunkumus.

Šeimos santykių instituto darbuotojai, bendradarbiaudami su įvairiomis institucijomis, dirbančiomis vaikų, jaunimo ir šeimos gerovės srityje, teikdami paslaugas rizikos grupės vaikams, jaunimui ir jų šeimoms, įžvelgia visuomenėje kylančią opią problemą, jog nėra sukurto pagalbos tinklo pakartotinai susituokusių šeimoms ir jų šeimos nariams. Todėl „Pakartotinai susituokusių šeimų“ asociacijos Islandijoje įkūrėjos ir prezidentės vizitas ir pasidalinimas žiniomis bei gerąja patirtimi itin svarbus Lietuvai bei joje dirbantiems specialistams, siekiant sėkmingai atliepti bendruomenei reikalingų psichosocialinių paslaugų poreikį ir išvengti didėjančio problemos masto.

Lietuvos ir Islandijos specialistų pasidalinimas gerąja patirtimi, kaip geriau suprasti pakartotinai susituokusių šeimų ypatumus bei pagalbos organizavimo būdus, sustiprino užsimezgusius tarpusavio bendradarbiavimo ryšius ir sudarė sąlygas numatyti, apsvarstyti ir padiskutuoti apie galimas ateities bendradarbiavimo strategijas.

Psichologinė pagalba internetu

Skype
This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net) Įveskite raidės iš paveiksliuko.