Praleisti navigacijos meniu

Šeimos Santykių Institutas

In English
Naujienos

KURIANT SVEIKUS SANTYKIUS

Santykiai tarp žmonių gali prasidėti spontaniškai – du žmonės patiko vienas kitam, pradėjo draugauti. Draugystės pradžioje juos santykiai jaudina, žavi ir gali atrodyti, jog viskas vyksta savaime. Tačiau ar šių dviejų žmonių santykiai tęsis, ar bus sėkmingi ir laimingi, priklausys nuo abiejų vaikystėje įgyto supratimo apie santykius, sąmoningo savo vaidmens santykiuose suvokimo ir įsipareigojimo santykiams, įgūdžių, vertybinių nuostatų bei partnerių įsivaizdavimo, kokie turi būti artimi santykiai.

Vienareikšmiškai atsakyti į klausimą, kokie yra sveiki ir sėkmingi artimi santykiai sunku, nes kiekviena pora kuria savitus santykius, tačiau laimingų porų santykiai pasižymi tam tikrais dėsningumais. Laimingos poros sako, kad jau draugystės pradžioje svarbu:

  • Kurti pagrindus pagarbai ir vienas kito supratimui. Laimingos poros pataria verčiau visuomet rasti progą padėkoti vienas kitam net už mažus dalykus, o ne ieškoti preteksto parodyti vienas kito klaidas.
  • Pažinti vienas kitą, domėtis vienas kito pomėgiais, nes taip susikurs erdvė džiaugtis kartu. Išbandydamos kartu naujas nepažintas veiklas poros sukuria bendrus pomėgius.
  • Mokytis atsiprašyti suklydus ar įskaudinus vienas kito jausmus. Pasakyti “atsiprašau” suklydimo momentu gali būti nelengva, tačiau nuoširdus atsiprašymas gydo santykį ir turi labai didelės reikšmės santykių kokybei ateityje. Partneriai labiau pasitiki vienas kitu, kai žino, kad jis ar ji visuomet prisiims atsakomybę už savo žodžius ar veiksmus.

Sveiki artumo santykiai pasižymi: abipusiška pagarba, rūpinimusi vienas kitu; gebėjimu kalbėtis ir išklausyti ne tik malonius, bet ir nemalonius, kartais skausmingus vienas kito išgyvenimus, ir gebėjimu priimti šiuos išgyvenimus; įsipareigojimu vienas kitam ir nuolatinėmis pastangomis palaikyti mylinčius, pagarbius, nuoširdžius santykius; abipusiška parama vienas kitam sunkiais gyvenimo momentais; atlaidumu (kai santykiuose nėra tyčinio siekio žeisti emociškai ar fiziškai) vienas kitam; noru ir gebėjimu santykiuose iškilusius konfliktus ar sunkumus spręsti, o ne vengti jų; abipusišku prieraišumu; gebėjimu žavėtis vienas kitu ir emocine bei fizine aistra. 

Kai ryšys tarp dviejų žmonių susiklosto sveikai, tuomet artimi žmonės turi daug bendrumo, dažnai kalbėdami sako “Mes” (tačiau nepamiršta ir savojo “Aš”). Jie daug laiko leidžia kartu, bet turi ir asmeninės erdvės bei laiko; gerbia vienas kito pomėgius. Tokiuose santykiuose partneriai ar sutuoktiniai nepiktnaudžiauja vienas kito silpnybėmis, o nuolat siekia pradžiuginti vienas kitą, jie vengia vienas kitą įskaudinti, o jei įskaudina, siekia atitaisyti žalą ir atstatyti santykius.

Visos poros, tame tarpe ir laimingos, palaikančios sveikus santykius, patiria sunkumų, ginčų ar nesutarimų. Tačiau esantys pakankamai sveikame tvirtame ryšyje žmonės atidžiau vienas kitą išklauso, gali vienas kitam pasakoti apie savo rūpesčius, priimti vienas kito nuomonę, o susipykę ar įskaudinę vienas kitą siekia susitaikyti, ieško būdų konfliktams spręsti, kad išvengtų nesusipratimų, bereikalingų ginčų ateityje ir neskaudintų vienas kito.

Laikui bėgant santykiai vystosi ir auga, todėl porai svarbu žinoti, kad:

Santykiai gali keistis. Meilė negali paveikti išorinių gyvenimo įvykių, priešingai, gyvenimiški įvykiai dažniausiai turi reikšmės santykių kokybei. Kadangi pokyčių išvengti neįmanoma, porai belieka juos priimti kaip galimybę tarpusavio ryšiui sustiprinti. Tai daug stipriau pasitarnauja poros laimei nei mėginimas ignoruoti ar priešintis išorės įvykiams.

Santykius reikia stiprinti ir puoselėti. Laimingos poros sako, kad jos laikas nuo laiko aptaria savo lūkesčius, tikslus, įvertina klaidas, tarsi atlieka “santykių techninę apžiūrą”. Nes nepasitikrinus, nepastebėjus klaidų, per ilgai ignoruojant sunkių ar skausmingų klausimų sprendimą, “avarijos” santykiuose  išvengti sunku – ji įvyksta nepastebimai ir sukelia daug skausmingų išgyvenimų.

Bendravimas yra sveikų santykių pagrindas. Draugystės pradžioje partneriai mėgaujasi vienas kito draugija ir nuolat bendrauja. Laikui bėgant dėl gyvenimo pokyčių ar streso neretai žmonės prityla ir atitolsta. Taip nutikti gali dėl to, kad partneriai skirtingai priima informaciją. Vienam gali būti lengviau pakelti kito dūsavimus ar liūdną veido išraišką dėl išgyvenamų sunkumų, ar pačiam priimti paglostymus, prisilietimus, o kitas, apimtas streso, nori atsitraukti ir pabūti vienatvėje. Porai būtina pažinti vienas kito emocines reakcijas, nes informacija perduodama ne tik žodžiais, bet ir be žodžių. Mokymasis suprasti vienas kito kūno kalbą padeda porai geriau suprasti vienas kitą. Santykius trikdo ir “aiškiaregystė” - žinojimas, ką kitas mano ar pasakys. Žmonės keičiasi, kaip ir situacijos, todėl verta nuolat pasitikslinti, paklausti ir bendrauti. 

Psichologinė pagalba internetu

Skype
This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net) Įveskite raidės iš paveiksliuko.