Praleisti navigacijos meniu

Šeimos Santykių Institutas

In English
Naujienos

Tarpusavio santykiai – tai mano atsakomybė

Gebėjimas kurti artimus tarpusavio santykius yra reikšminga tiek psichinės sveikatos, tiek fizinės gerovės dalis. Būtent apie mūsų atsakomybę kuriant tokius tarpusavio santykius vyko paskaitos - diskusijos Kauno rajono gimnazijose. Tad kviečiame paskaityti apie vykusius užsiėmimus su jaunuoliais.

Gebėjimas kurti artimus tarpusavio santykius yra reikšminga tiek psichinės sveikatos, tiek fizinės gerovės dalis. Galima sakyti, kad šeima yra šių santykių lopšys – čia užsimezga pirmieji tarpusavio ryšiai su tėvais ar globėjais, teikiantys saugumo jausmą, pasitikėjimą, padedantys atpažinti, suprasti bei išreikšti emocijas, jausmus. Vaikui augant plečiasi jį supančių žmonių ratas – užmezgami tarpusavio ryšiai už šeimos ribų. Draugiškuose tarpusavio santykiuose išgyvenama tiek priklausomybė, tiek nepriklausomybė nuo draugų, mokomasi būti empatišku, pasitikėti kitais, lengviau komunikuoti konfliktų metu. Tokie santykiai leidžia išgyventi daugelį pozityvių patirčių, veikiančių jaunuolio savigarbą, pasitikėjimą savim.

 Svarbu suprasti tai, kad tarpusavio santykiai yra mūsų pačių atsakomybė. Galime megzti tarpusavio ryšius  su šeimos nariais, draugais, bendraklasiais, mokytojais, tačiau turėtume prisiminti, kad norint sukurti pozityvius, abi puses tenkinančius tarpusavio santykius reikia suprasti, kuo jie paremti, investuoti nemažai laiko ir energijos, siekiant realizuoti bendravimui svarbias vertybes.

 Turint omenyje tai, kad draugiški santykiai yra viena esminių individualaus vystymosi dalių, o mokykla kaip tik yra ta erdvė, kurioje jaunuoliai turi galimybę juos kurti, svarbu kviesti mokinius diskutuoti, išsakyti savo bei išgirsti bendraklasių nuomones konstruktyvių tarpusavio santykių tema.

Vykdant projektą „Šeima – tai mano, tavo ir visų turtas!” ir siekiant įgyvendinti šį tikslą Kauno rajono gimnazijose (Garliavos J. Lukšos, Garliavos Jonučių, Akademijos U. Karvelis, Karmėlavos B. Buračo) buvo vedamos paskaitos tema „Tarpusavio santykiai – tai mano atsakomybė“, kuriose jaunuoliai buvo kviečiami geriau suprasti konstruktyvių tarpusavio santykių komponentus, identifikuoti jiems svarbias skirtingų (draugiškų, šeimyninių, formalių, romantinių) tarpusavio santykių  vertybes ir remiantis jomis bandyti išspręsti jiems aktualias dilemines situacijas.

Diskusijų ir grupinių užduočių metu atsiskleidė tarpusavio santykiuose jaunuoliams svarbios vertybės, tokios kaip rūpestis, empatija, pasitikėjimas, nuoširdumas, komunikacija, pagarba. Mokiniai turėjo galimybę stebėti, kokius skirtingus dalykus kiekvienas iš jų vertina santykiuose, kaip skiriasi būdai, kuriais reiškiama pagarba ir rodomas dėmesys, kaip tai, kas vertinama vienuose santykiuose (pvz., romantiniuose) panašu/skirtinga nuo kitiems santykiams (pvz., šeimyniniuose) svarbių vertybių. Remiantis aptartais konstruktyvaus bendravimo principais grupelėse buvo ieškoma geriausios išeities iš dažnai gyvenime pasitaikančių keblių situacijų.

 

Vykdoma veikla yra projekto dalis (finansuoja LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija).

Psichologinė pagalba internetu

Skype
This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net) Įveskite raidės iš paveiksliuko.