Praleisti navigacijos meniu

Šeimos Santykių Institutas

In English

„Kas aš esu?“ – asmenybės tapatumo formavimasis

Kaip paaugliui apibūdinti save ir kaip jam save atskirti nuo kitų, kaip suvokti, kas jis toks yra ir kokia linkme eina? Žmogus savęs suvokimo ieško visą gyvenimą, tačiau paauglystėje šis ieškojimas ypač ryškus. Pirmasis tapatumo sąvoką pavartojo austrų neuropatologas, psichiatras, psichoanalizės pradininkas Zigmundas Froidas. Vėliau išsamesnius tyrinėjimus tęsė psichologas Erikas Eriksonas. Jų sukurtos sąvokos, metodikos iki šiol naudojamos psichoterapinio gydymo procese.

Sąvoka „identitetas“ susideda tarsi iš dviejų sferų – ideologinės, kuri apima išsilavinimą, religiją, politines pažiūras ir tarpasmeninės, į kurią įeina šeima, draugystė, pasirinkimas būti tam tikros lytinės orientacijos. Identitetas sukuria stabilumą, darną, harmoniją tarp vertybių, įsitikinimų, įsipareigojimų. Žmogus pradeda suvokti ateities galimybes ir realiai įvertinti savo pasirinkimus. Tyrimai rodo, jog tinkamas savo identiteto pojūtis skatina geresnę psichinę savijautą, geresnį prisitaikymą aplinkoje, geresnį savo vertės pajautimą ir prognozuoja geresnį psichologinį bei socialinį prisitaikymą. Identiteto sutrikimai varijuoja plačiame spektre – nuo depresinio pobūdžio sutrikimų iki suicidinių mėginimų, taip pat įvairių nerimo sutrikimų.

Paauglystė – tai iššūkių ir pasikeitimų metas. Šiam laikotarpiui būdingi vidiniai konfliktai, stresas, neužtikrintumas ir pasimetimas - „kuo aš būsiu?“, „koks noriu būti?“. Paauglystės pabaigą ir perėjimą į suaugusiųjų „pasaulį“ žymi tam tikros aplinkybės – mokyklos baigimas, darbo veiklos pradžia, atsiskyrimas nuo tėvų (išsikraustymas), santuoka ir šeimyninio gyvenimo kūrimas.

Bandydamas save suvokti, „sukurti“, paauglys eksperimentuoja, išbando save įvairiose situacijose, „tikrina“ savo ribas. Ar įmanoma jam padėti suprasti save? Tikrai taip. Moksliniais tyrimais įrodyta, jog psichoterapinis gydymas padeda jaunuoliams pagerinti santykius su bendraamžiais, tėvais, mokytojais, padeda išsiaiškinti gyvenimo tikslus bei siekius, ugdo savivertės jausmą ir padeda pasiruošti būsimiems artimiems santykiams ateityje.

 

 Straipsnį parengė Aistė Dovydaitytė

Psichologinė pagalba internetu

Skype
This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net) Įveskite raidės iš paveiksliuko.