Praleisti navigacijos meniu

Šeimos Santykių Institutas

In English
Naujienos

Vaikas ir jo vasaros atostogos

Kad vaikų „tinginiavimas“ arba ypatinginiavimas (kaip taikliai produktyvią tinginystę yra pavadinęs rašytojas D. Kajokas) vasarą būtų ypatingas ir prasmingas, dar kartą norėtume pakalbėti apie vaikų vasaros atostogas.

Vaikams vasara yra nuostabus metas, kai jie gali ilgiau pabūti lauke ir pasidžiaugti gamtos teikiamais džiaugsmais. Tačiau tėvams šis metas yra gana sudėtingas, nes neretai tenka pasukti galvas, kaip produktyviai išnaudoti vaikų atostogas, kaip kūrybingai juos užimti ir motyvuoti, kaip organizuoti jų laiką, kad po atostogų vaikai jaustųsi darbingi ir pailsėję. Ne visi tėvai gali ilgai atostogauti, tad jiems naudinga pasitelkti išmonę ir kitų žmonių pagalbą, kad vaiko vasaros atostogos neprabėgtų nepastebėtos, primintų apie save puikiais įspūdžiais, gera nuotaika ir naujais atradimais.

Laiko planavimas. Kad vaikas nepasimestų turėdamas tiek daug laisvo laiko, tėvams kartu su savo vaikais naudinga planuoti ir struktūruoti laiką, susikurti vasaros dienotvarkę. Galima kartu sudaryti savaitės planą ir stebėti, kaip vaikui ir tėvams jį sekasi įgyvendinti - dėti pliusus prie padarytų darbų/ veiklų ir minusus prie neįgyvendintų. Motyvaciją stiprina skatinimo sistema – pavyzdžiui, jei pavyksta įgyvendinti daugiau nei 70 procentų plano, tada su vaiku nuveikiate kažką ne kasdieniško (pvz. einate į kavinę suvalgyti ledų arba veikiate, tai kas vaikui labai patinka).

Planuokite laisvus savaitgalius kartu su vaikais, sudarykite maršrutus, susirašykite lankytinas vietas ir paprašykite vaiko surasti daugiau informacijos apie jas. Kasdien eikite pasivaikščioti su vaikais, žaiskite aktyvius žaidimus, domėkitės augalais bei gyvūnais, leiskite vaikui palakstyti po balas, pagulėti žolėje, kad pabustų jo pojūčiai. Skatinkite kūrybą piešdami, klijuodami, darydami įvairius rankų darbo suvenyrus. Į savo kasdieninę veiklą būtinai įtraukite skaičius, trumpas ir žaismingas užsienio kalbos pamokėles bei vaizduotę lavinantį pasakų pasaulį.

TV ir kompiuteris. Ribokite TV žiūrėjimą ir naudojimąsi kompiuteriu. Atidžiai rinkitės programas ir žaidimus pagal vaiko amžių ir brandą. Televizorių galite žiūrėti kartu su vaiku ir paskui pasikalbėti apie tai ką matėte, kas patiko, o kas ne. Laikas praleistas prie kompiuterio turėtų užimti tik tam tikrą dienotvarkės dalį, būti viena, bet ne vienintelė, laiko praleidimo forma. Reikia vaikui paaiškinti, kad kompiuteris yra tik priemonė padedanti pažinti, mokytis ar bendrauti.

Geras būdas pamokyti vaiką produktyviai naudotis kompiuteriu yra kokios nors programos mokymasis. Pvz. Fotografuokite kartu, po to pamėginti kartu su vaiku koreguoti nuotraukas, keisti spalvas, ryškumą bei formas pasitelkiant kompiuterines programas. Galiausiai atrinkite geriausias nuotraukas ir įamžinkite ant sienos ar albume.

Socializacija. Skatinkite vaiką būti su kitais vaikais - organizuokite išvykas į gamtą su draugais, kur vaikas galėtų pabūti su bendraamžiais, leiskite jam pabūti su kiemo draugais ar pakeisti aplinką aplankant senelius bei artimus giminaičius.

Sveikata. Vasarą puikus metas pasirūpinti savo ir vaikų sveikata, valgyti daugiau vaisių ir daržovių, būti gryname ore, sportuoti bei grūdintis. Žinoma, derėtų prisiminti, kad sveikata turime rūpinti ištisus metus, tačiau vasaros metu mus mažiau puola ligos ir virusai, tad lengviau jėgas sutelkti sveikatos stiprinimui. Mokant sveikos gyvensenos ir sveikos mitybos yra labai svarbus suaugusiųjų pavyzdys. Taigi patys tėvai turi valgyti daug vaisių ir daržovių, mankštintis, gerti daug paprasto vandens, riboti saldumynus ir sėdėjimą prie TV ar kompiuterių, aktyviais leisti laisvalaikį (važinėti dviračiu, maudytis ežere, eiti pasivaikščioti, lankyti kokį nors sporto būrelį). Matydami tėvų pavyzdį vaikai ir patys norės taip gyventi ir bus sveikesni, darbingesni ir labiau patenkinti savo gyvenimo kokybe.

Taip pat siūlome atlikti nedidelį testuką, kur galėsite pasitikrinti ar jūsų vaikas tinkamai maitinasi ir pakankamai sportuoja.

Testas

 1. Kiek kartų per dieną jūsų vaikas valgo vaisius ir daržoves?
  A. 5 ir daugiau.
  B. Nuo 2 iki 4 kartų.
  C. Rečiau nei 2 kartus.
   
 2. Kaip dažnai vaikas sportuoja per savaitę?
  A. 5 ir daugiau.
  B. Nuo 2 iki 4.
  C. Rečiau nei 2.
   
 3. Kiek kartų per dieną jūsų vaikas valgo šokolado, saldainių, pyragaičių ir kitų saldumynų?
  A. Rečiau nei 2 kartus
  B. Nuo 2 iki 4 kartų.
  C. 5 ir daugiau kartų.

 Atsakymai

 Jei atsakėte daugiausiai :

A - Jūsų vaikas tinkamai maitinasi ir jo gyvensena yra sveika.

B - Pakankamai gerai rūpinatės vaiko sveika mityba ir gyvensena, bet nedidelės permainos padėtų.

C - Jums tikrai verta susimąstyti apie savo vaiko mitybą ir gyvenseną jo dabartinės ir būsimos sveikatos labui.

Ir pabaigai. Net jei neturite galimybės praleisti ilgų vasaros atostogų su savo vaiku, kasdien galite parodyti, kad labai jį mylite ir rūpinatės juo, pagirdami, padrąsindami geru žodžiu, gestu ar žvilgsniu, nuoširdžiai domėdamiesi jo jausmais, mintimis ir veikla, aktyviai klausydami ir dalyvaudami vaiko gyvenime.

 

Straipsnį parengė Ieva Dryžaitė

Psichologinė pagalba internetu

Skype
This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net) Įveskite raidės iš paveiksliuko.