Praleisti navigacijos meniu

Šeimos Santykių Institutas

In English
Roma Šerkšnienė, Goda Perlavičiūtė

Pakalbėkime su vaikais apie tėvų sunkumus

Metodinė priemonė tėvams, sergantiems psichikos ligomis

Kai aš myliu save, nebijau turėti įvairių fizinių ir emocinių poreikių bei apie juos pasakyti. Žinau, kad kiti žmonės irgi jų turi. Man patinka būti įvertintam, ir aš nelaukiu, kad kiti suprastų mane be žodžių. Aš didžiuojuosi savo geromis savybėmis ir stengiuosi jas panaudoti, bet nesiekiu būti tobulas. Norėdamas būti kitų pastebėtas ir įvertintas, siekiu to atvirai, o ne manipuliacijomis. Džiaugiuosi, kai kiti žmonės gali išmokyti mane tų dalykų, kurių dar nemoku, kad vėliau galėčiau pats mokytis ir ugdyti save.

Noriu save pažinti, sužinoti, kokios mano stiprybės, kad galėčiau panaudoti savo potencialą. Pažindamas save, susiduriu su savo silpnybėmis ir žinau, kad ne viską galiu ir moku. Tuomet patiriu mažiau pralaimėjimų, nes nesiimu darbų, kurių nepajėgiu atlikti. Aš turiu aiškias nuostatas ir vertybes. Galiu susirasti sau tinkamų draugų, bendrauti su jais ir nebijoti kritikos. Nesu „visažinis“, todėl galiu suteikti konstruktyvią pagalbą, kai jos reikia, o ne postringauti apie gyvenimą ir mokyti kitus.

Gyvenime keliu sau pasiekiamus tikslus ir neverčiu kitų žmonių padėti man juos įgyvendinti, bet, jei reikia, – prašau pagalbos. Esu atkaklus ir numatau, kad siekiant tikslo gali tekti daryti ir nuobodžius dalykus. Išmokau save vertinti ir galiu pastebėti pažangą, kurią padarau siekdamas tikslo. Turėdamas aiškų tikslą, gan greitai apsisprendžiu, kokiu būdu man jo siekti.

Žinau, kad pasitikėti savimi man padeda ir teigiamas nusiteikimas, ir tikėjimas, kad gyvenimas ir žmonės – nepaisant išimčių – yra geri. Tikiu, kad daugumą problemų galima išspręsti ir ateitis tikriausiai bus geresnė nei praeitis. Net jei ne viskas vyks, kaip tikėjausi, nepradėsiu labai nerimauti ir bijoti, kad ateityje ištiks didelė nesėkmė. Gyvendamas jaučiu įvairius jausmus – meilę, džiaugsmą, pyktį, liūdesį, nusivylimą, baimę – ir žinau, kad jie yra mano gyvenimo dalis.

Leidinį finansavo Kauno miesto savivaldybė.*

* Leidinys saugomas Šeimos santykių instituto bibliotekoje.

Psichologinė pagalba internetu

Skype
This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net) Įveskite raidės iš paveiksliuko.