Praleisti navigacijos meniu

Šeimos Santykių Institutas

In English

Sveikų santykių kūrimo programa

Absoliučiai laimingų ar nelaimingų porų nėra. Tiesa turbūt yra per vidurį. Z.Froidas pirmasis istorijoje pasiūlė idealios santuokos meilės modelį, kai į santuokinę meilę integruojamas švelnumas ir seksualumas. Daugeliui žmonių dėl tam tikrų priežasčių sunku puoselėti pastovius, laimės teikiančius santykius ir pasiekti šį idealą. Tuo tarpu tyrinėtojai perspėja, kad žmonės, neturintys artimų santykių, ne tik anksčiau miršta, bet ir dažniau patenka į avarijas, labiau rizikuoja susirgti, sunkiau pakelia vienatvės jausmą bei turi daugiau psichologinių problemų.

Savaime suprantama, gerai savijautai artimų santykių nepakanka – tie santykiai turi būti geri.

Sveikiems santykiams sukurti reikia:

 • dalintis meile (duoti ir gauti);
 • vertinti save ir kitus;
 • jaustis vertinamu kitų.

Kiekvienam žmogui, kad išgyventų, reikia kitų žmonių. Ne tam, kad gautų paslaugų, bet jaustųsi mylimas ir vertinamas (M. Solomon, 1999). Santykiai neatsiranda savaime- juos reikia kurti. Santykiai yra kaip augalas, kurį reikia puoselėti: tręšti, laistyti, suteikti pakankamai saulės šviesos ir šilumos. Jei to nedarome, augalas patiria stresą – lapai pradeda vysti, gelsti ir tikriausiai augalas numiršta. Žmonių santykiai yra skirtingi ir nėra vienintelio teisingo būdo jiems sukurti. Tačiau jie praeina panašias raidos stadijas ir turi bendrų požymių.

Šeimos santykių instituto sukurta sveikų santykių kūrimo programa skirta jaunuoliams ir suaugusiesiems, planuojantiems kurti santuoką ar jau gyvenantiems santuokoje. Programa padeda įvertinti tarpusavio santykius, atrasti stiprybes ir trūkumus, išsikelti sveikų santykių kriterijus, atrasti būdus, kaip sukurti ir išlaikyti ir / arba atkurti artumą, meile ir pasitikėjimu grįstus santykius.  Programą sudaro 10 teorinių ir praktinių užsiėmimų.

Sveikų santykių požymiai:

 • Meilė –elgesys, padedantis kartu kurti ir išlaikyti mylintį ir sveiką ryšį.
 • Abipusiškumas – gebėjimas priimti vienas kitą ir jaustis lygiaverčiais.
 • Artumas – gebėjimas dalintis tuo, kas iš tiesų esi, su kitu ir jausti, kad partneris taip pat nori ir gali dalintis su jumis tuo, kas jis yra iš tikrųjų.
 • Atsakomybė – abipusis žinojimas, kad gali rinktis būdą kaip elgtis įvairiose situacijose. Abu žino, kad gali keisti save (o ne kitą) ir aktyviai puoselėja asmeninį augimą.
 • Gebėjimas būti kartu ir atskirai (atskirumas – prieraišumas). Abiejų gebėjimas jaustis atskiromis asmenybėmis, turinčiomis savo asmeninių poreikių, tuo pačiu jaučiant prieraišumą vienas kitam, jausti vienas kitą kaip visumą (susijungimas), tačiau suvokiant, kur vieno pradžia ir kito pabaiga (atskirumas).
 • Pasitikėjimas ir saugumas – tai neatskiriami dalykai sveikuose santykiuose.
 • Gebėjimas prisitaikyti –sveikiems santykiams būtinas partnerių lankstumas ir gebėjimas prisitaikyti prie vienas kito poreikių.
 • Įsipareigojimas ir pasišventimas – visam, kas anksčiau išvardinta, išlaikyti reikia pastangų ir įsipareigojimo. Meilė motyvuoja ir suteikia energijos laikytis įsipareigojimų, o įsipareigojimas ir pasišventimas suriša pagrindinius santykių elementus.

Mums reikia sveikų artimų santykių su kitu žmogumi, kad galėtume patenkinti savo esminius poreikius.

Psichologinė pagalba internetu

Skype
This is a captcha-picture. It is used to prevent mass-access by robots. (see: www.captcha.net) Įveskite raidės iš paveiksliuko.